• دانلود اپلیکیشن

سرطان، چرا و چگونه؟

سرطان، چرا و چگونه؟

سرطان، چرا و چگونه؟

به نام خالق سلامتی

سرطان، چرا و چگونه؟

پیشرفت بیماری­ها در طول زندگی چند هزار ساله­ی بشر همیشه مشهود بوده و در این میان برخی از بیماری­ها توانسته­اند متاسفانه جان میلیون­ها انسان را بگیرند. با کوشش برخی از اساتید علم پزشکی در هر دوره، این بیماری­ها ریشه کن و یا حذف شده­اند. دوره­ی زندگی ما هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. در این عصر هم بیماری­هایی ظهور نموده اند که روزانه جان چندین نفر را در سرتاسر جهان خاکی می­گیرند. طبق آمار، سه نوع بیماری در عصر ما بیشترین تعداد مرگ و میر را به خود اختصاص داده است:

 1- دیابت

2- بیماری­های قلبی

3- سرطان

در این بین سرطان بیشترین آمار را دارا می­باشد. حال بیشتر به بررسی این بیماری می­پردازیم.

سرطان (چنگار-cancer) بیماری است که در آن تکثیر بسیار سریع سلول­های بدن رخ داده و بسته به محل مورد نظر انواع مختلفی از این بیماری پدیدار شده است. رشد سلول­های بدن دقیقا مکانیسمی مثل گاز و ترمز ماشین دارند. یعنی تحت تاثیر عواملی خاص بر سرعت رشد افزوده شده و یا تحت موادی دیگر این مکانیسم کاهش می یابد. در بیماری سرطان مواد محرک رشد بیشتر شده و مواد کاهنده کاهش شدیدی می­یابند. با وجود این­که در حدود 200 نوع سرطان در کل جهان شناسایی شده است، ولی مکانیسم عمل همه آن­ها در ابتدا یکی است و آن هم به دلیل به وجود آمدن سلول­هایی است که سریع تکثیر می­شوند. رشد غیرعادی و بیش از حد سلول­های بدن تومور نامیده می­شود. تومور در واقع توده­ای از سلول­هاست که به دو نوع خوش­خیم و بدخیم تقسیم می­شود. نوع خوش­خیم تومور به آهستگی تقسیم شده و علاوه بر این عمل متاستاز (دست­اندازی) را هم انجام نمی­دهد. متاستاز یعنی این­که سلول­های غیر طبیعی توسط مایعات بدن (خون و لنف) در بدن گسترش یابد. به این نوع تومور سرطان گفته نمی شود. نوع بدخیم تومورها که همه ما آن را با نام سرطان می­شناسیم، سرعت رشد فوق­العاده زیادی داشته و متاسفانه با عمل متاستاز به سایر بافت­های بدن نیز مهاجرت می­کند. درمان سرطان متاسفانه بسیار پر هزینه و طی یک سلسله فرآیند های طولانی و مشقت­بار انجام می­شود. با این حال طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از 40% موارد سرطان قابل پیشگیری بوده و یک سوم از بیماران در صورت تشخیص به موقع و انجام پروسه­های درمانی خاص به بهبودی کامل خواهند رسید. در بقیه بیمارانی هم که درمان به طور کامل دست یافتنی نیست، با انجام یک سری کارهای خاص می­توان زندگی بیمار را برای مدت طولانی ممکن ساخت. امروزه در اکثر پژوهشکده­های دنیا در مورد سرطان و راه­های درمان آن کار می­شود که خوشبختانه به نتایج بسیار موثری دست یافته­اند. طبق اعلام آخرین آمار مرگ و میر در کشور ما، سرطان بعد از بیماری­های قلبی و عروقی و سوانح جاده­ای به عنوان سومین عامل مرگ و میر به­شمار می­رود.

اما سوال مهم در این­جا این است که این بیماری از کجا به وجود آمده؟ شاید بارها این سخن را از افراد کهنسال شنیده­اید که می­گویند در گذشته اصلا بیماری به نام سرطان وجود نداشته! این بیماری از کجا نشاًت گرفته است؟

علل پیدایش سرطان به طور مفصل و با دلایل علمی در مقالات بعدی توضیح داده خواهد شد ولی به صورت اجمالی به بیان آن­ها می­پردازیم:

سیگار، آلودگی­های صنعتی راه یافته به غذا، خوردن مواد نگهدارنده و سایر مواد شیمیایی، چاقی، استفاده بی­رویه از غذاهای آماده (fast foods) .اشعه  UVآفتاب، مشکلات عصبی و...

با نگاه اجمالی به موارد ذکر شده می­فهمیم که در کل سرطان به شیوه­ی زندگی ما وابسته می­باشد. بسیاری ازمردم با داشتن عادت­های غذایی نامناسب و هم­چنین داشتن تفریح ­های مضر، سرطان را روز به روز به خود نزدیک­تر می­کنند. متاسفانه آگاه سازی­ها و فرهنگ سازی­های مرتبط با پیشگیری سرطان در کشورها به نحو احسن رخ نداده و این خود باعث رشد سریع سرطان در کشور­های مختلف و به­خصوص کشورهای در حال توسعه شده است. امروزه با ارائه تمهیدات خاص در خصوص این بیماری پیشگیری­های لازم انجام می­شود.

درمورد روش ­های درمانی این بیماری عموما چند روش معمول را در کلینیک­های تشخیص و درمان سرطان شاهد خواهیم بود که به تفصیل در مقالات آینده توضیح داده خواهد شد. ولی به صورت اجمالی می­توان به جراحی، رادیوتراپی، شیمی­درمانی، هورمون­درمانی و ایمنی­درمانی یا درمان بیولوژیکی اشاره کرد که هر کدام از این درمان­ها بسته به نوع سرطان و میزان پیشرفت سرطان به­کار برده می­شوند.

خوشبختانه روز به روز با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی ما شاهد ارائه درمان­های جدید سرطان هستیم. به­طور حتم روزی خواهد رسید که سرطان هم مانند بیماری­های قبلی کاملا درمان شود ولی تاآن روز معلوم نیست که این بیماری جان چند نفر را خواهد گرفت. بنابر این ما باید با انجام یک­سری روش­های بسیار ساده و تغییرات کوچک در نوع تغذیه خود به پیشگیری در مورد این بیماری بپردازیم. تغییر الگوی غذایی و معیشتی ما امروزه یکی از بهترین راه­ها برای جلوگیری از وقوع سرطان می­باشد. در مقالات بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. به امید روزی که دیگر سرطان نتواند جان کسی را بگیرد و برای کسی مشکل بیافریند.....آمین.


نظر شما چیست
آخرین اخبار
سمینار آموزشی پیشگیری از سرطان سینه در سالن اجتماعات کلینیک مهرانه
سمینار آموزشی پیشگیری از سرطان سینه در سالن اجتماعات کلینیک مهرانه
1398/07/22
صورت‌های مالی انجمن مهرانه سال ۹۷
صورت‌های مالی انجمن مهرانه سال ۹۷
1398/07/15
برگزاری کارگاه آموزشی توسط واحد سایت مهرانه
برگزاری کارگاه آموزشی توسط واحد سایت مهرانه
1398/07/14
راه یابی ٧ دانش آموز تحت پوشش آموزش تحصیلی مهرانه به دانشگاه
راه یابی ٧ دانش آموز تحت پوشش آموزش تحصیلی مهرانه به دانشگاه
1398/07/14
حضور مدیر عامل مهرانه در مراسم افتتاحیه "بنیاد نیکوکاران راه آسمان شاهرود"
گسترش فرهنگ مهرانه/ حضور مدیر عامل مهرانه در مراسم افتتاحیه "بنیاد نیکوکاران راه آسمان شاهرود"
1398/07/13
سفارشات بنر و تاج گل مهرانه ی تهران
آدرس سفارشات بنر و تاج گل مهرانه ی تهران
1398/07/09